Ile pieniędzy wydadzą Polacy na Święta Bożonarodzeniowe 2018?

Ile pieniędzy wydadzą Polacy na Święta

Ile pieniędzy wydadzą Polacy na Święta Bożonarodzeniowe 2018?

Na tegoroczne święta Bożego Narodzenia Polacy planują przeznaczyć średnio 719 złotych. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez Barometr Providenta. Wielu z nas zdecyduje się na oszczędne gospodarowanie pieniędzmi i unikanie świątecznych szaleństw. Oczywiście zawsze należy sobie zostawić bufor bezpieczeństwa, ponieważ w grudniu często przytrafiają nam się ponadprogramowe wydatki, których wcześniej nie przewidywaliśmy.

Planujemy tylko niezbędne wydatki

Większość Polaków w tym roku zamierza bardzo oszczędnie podejść do tematu świąt. Zamierzamy wydać pieniądze na zastawę stołu świątecznego oraz na prezenty dla naszych najbliższych. Jednocześnie, wiele osób nie zamierza wydawać pieniędzy na samych siebie. Taka tendencja utrzymuje się szczególnie wśród osób starszych. Na drobne szaleństwa pozwolą sobie natomiast młodzi. Niemniej jednak, także najbogatsze rodziny nie zamierzają wydawać zbyt dużo. Zamożni ludzie chcą przeznaczyć na tegoroczne święta nieco ponad 1000 PLN.

Najmniejsze wydatki planują seniorzy

Podobnie jak w ostatnich kilku latach, najmniejszy budżet na okres świąteczny zaplanowali emeryci oraz renciści. Seniorzy przewidują wydatki na poziomie 550 PLN. Warto także wspomnieć, że zmniejszyła się grupa osób, które nie są w stanie sfinansować świąt. Jeszcze rok temu ponad 15% Polaków nie było stać na zorganizowanie świat. W tym roku, brak pieniędzy na święta zadeklarowało 10% badanych. Wyniki badań pokazują także, że coraz mniejsza liczba osób planuje podjęcie pożyczki w celu sfinansowania wszystkich świątecznych wydatków.

Jakich prezentów oczekujemy od Mikołaja?

Z badań wynika również, że Polacy chcieliby znaleźć pod choinką praktyczne prezenty do użytku codziennego. Kobiety chciałyby otrzymać kosmetyki lub perfumy. Z kolei mężczyźni liczą na gadżety oraz urządzenia elektroniczne. Wiele osób chciałoby zatem otrzymać prezent, który im samym pozwoli zmniejszyć wydatki w nadchodzącym okresie. Z kolei najmniejszą popularnością cieszą się prezenty związane z kulturą, takie jak: płyty muzyczne lub książki.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: