Ile można spóźnić się z ratą?

Ile można spóźnić się z ratą?


Oczywiście wszystko zależy od tego jaka to jest rata. Na sam początek zła wiadomość dla osób, które zalegają ze spłatą zobowiązania. Nie istnieje coś takiego jak dopuszczalne spóźnienie w spłacie raty. Nawet gdy spóźnisz się o jeden dzień, możesz ponieść dodatkowe koszty w postaci płatnych upomnień oraz odsetek karnych. Dokładne konsekwencje zależą również od regulaminu firmy lub banku. Co grozi za opóźnienia w spłacie raty?

Opóźnienia w spłacie abonamentu lub rachunku

Zanim przejdziemy do rat kredytu i pożyczek, zajmijmy się tematem, który również interesuje wielu Polaków. Czy można spóźnić się ze spłatą rachunku lub abonamentu? Teoretycznie, prawo nie przewiduje dopuszczalnych spóźnień i obliguje nas do terminowej spłaty. Jeśli jednak zalegamy z takimi zobowiązaniami, początkowo otrzymamy upomnienie i prośbę o uregulowanie wpłaty. Zwykle, mamy tydzień lub dwa na uregulowanie raty zanim firma podejmie dalsze działania.

Spóźnienia w spłacie raty kredytu – co grozi dłużnikowi?

Znacznie mniej cierpliwe są banki oraz firmy pożyczkowe, które oczekują terminowej spłaty każdej raty zobowiązania. W jaki sposób zachowa się kredytodawca w przypadku spóźnienia? Wiele zależy od warunków naszej umowy oraz regulaminu danej firmy lub banku. Najłagodniejszą formą będzie wezwanie do zapłaty zaległego zobowiązania w jak najkrótszym czasie. Należy pamiętać, że taki monit może być płatny co już oznacza dodatkowe koszty.

Niemniej jednak, nawet jednodniowe spóźnienie w spłacie raty kredytu lub pożyczki może nieść za sobą surowsze konsekwencje. Bank lub firma pożyczkowa może naliczyć nam karne odsetki. Te w stosunku rocznym nie mogą być wyższe niż 14%. Kiedy podjęte zostaną dodatkowe działania? Jeśli opóźnienie w spłacie jest dłuższe niż 2 tygodnie, wierzyciel może wysłać windykatorów, których zadaniem będzie wyjaśnienie sprawy i znalezienie porozumienia. Jeśli to nie pomoże, kilkumiesięczna zwłoka ze spłatą kolejnej raty może zakończyć się wizytą komornika.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: