Fałszywe baknoty – jak je rozpoznać?

Fałszywki w obiegu są właściwie cały czas. Dlatego też sprawa jest poważna, albowiem może ona w rzeczy samej dotknąć każdego z nas. Jak rozpoznawać fałszywe banknoty, na co zwracać uwagę? Dziś poruszymy te kwestie, aby być na przyszłość wyczulonym przed nielegalnymi banknotami i podróbkami, które można spotkać codziennie w obrocie, na terenie całej Polski.

Oczywistą zasadą banknotów podrobionych jest gorsze wykonanie. To jest odczuwalne w kilku kwestiach, które pozwalają nam uzyskać jakieś podejrzenia wobec konkretnych sztuk banknotów, które otrzymujemy do ręki. Gorsze wykonanie nie oznacza jednak takiego, które mocno odbiega od oryginalnych banknotów, albowiem tak naprawdę różnice mogą być minimalne!

Sprawdzamy nasz banknot

Słabo podrobione nominały nie stanowią dla nas problemu, albowiem mając w drugiej ręce prawdziwy banknot różnica wyczuwalna jest na ogół po pierwszym dotknięciu. Banknoty podrabiane, wykonywane są na o wiele gorszych papierach, skutkiem czego odczuwamy, że banknot jest wydrukowany na zbyt twardym papierze, lub na zbyt wiotkim papierze.

Kolejnym z ważnych elementów jest oczywiście nitka zabezpieczająca. Ona tak naprawdę najczęściej jest sprawdzana wśród kasjerów, którzy mają wątpliwości co do konkretnego banknotu. Brak wymaganej nitki z nadrukowanymi na niej cyframi oznacza zdecydowanie podrobiony banknot.

Co zrobić, aby uchronić się przed fałszywkami?

Nasza czujność nie raz wystawiana jest na wielką próbę, albowiem często w pędzie dnia, przyjmujemy wiele banknotów nie zwracając uwagi na ich parametry. Ciągły pośpiech ludzki jest niestety wykorzystywany przez nieuczciwe osoby, które wykorzystują ten fakt bądź niewiedzę ludzką, aby wprowadzać kolejne fałszywe banknoty do obrotu.

Jeśli mamy określone wątpliwości co do danego banknotu, powinniśmy udać się niezwłocznie na policję, aby określić jego legalność i w wypadku potwierdzenia fałszywki, ustalić jego prawdopodobne pochodzenie w postaci udzielenia informacji na temat miejsca nabycia i okoliczności temu towarzyszącym.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: