Darowizna – o tych formalnościach należy pamiętać

darowizna

Darowizna – o tych formalnościach należy pamiętać


Według starego jak świat powiedzenia, większą przyjemność sprawia dawanie niż otrzymywanie prezentów. Jednak aby darowizna rzeczywiście była obustronnie przyjemnym prezentem powinniśmy zadbać o niezbędne formalności. Oczywiście nie musimy fiskusowi zaprzątać głowy drobnymi kwotami. Jeśli jednak przekazane mienie ma dużą wartość, należy bezwzględnie pamiętać o kilku kwestiach aby później uniknąć przykrych konsekwencji.

Co należy uznać za darowiznę?

To naturalne, że rodzic wspierający swoje dziecko niewielką kwotą pieniędzy nie będzie spisywał umowy o darowiznę. Jeśli jednak mówimy o znacznej wartości przekraczającej kilka tysięcy złotych, formalności są niezbędne. W ten sposób obdarowany staje się pełnoprawnym właścicielem przekazanego majątku i może to wykazać. Jako darowiznę należy uznać znaczna kwotę pieniędzy, nieruchomość, prawa do użytkowania, a także cenne ruchomości np. samochód lub biżuterię.

Umowa o darowiznę – niezbędne formalności

Podarunek o znacznej wartości powinien zostać przekazany na podstawie umowy darowizny. Umieszcza się w niej dane osobowe obu stron, szczegółowy opis i wartość majątku i termin przekazania. Obdarowany oświadcza również, że otrzymał opisaną w umowie darowiznę. Z dokumentem udajemy się do urzędu skarbowego. Wyjątkiem jest darowizna w formie aktu notarialnego. W tej sytuacji dokument jest dostarczany przez notariusza.

Czy darowizna wiąże się z koniecznością płacenia podatku?

Jak najbardziej. Powyższe formalności w dużej mierze są związane właśnie z kwestią podatku. Jego dokładna kwota jest uzależniona od stopnia pokrewieństwa stron oraz od wartości darowizny. Przy braku pokrewieństwa podatek może wynieść nawet 20% jeśli wartość przekazanego majątku jest większa niż 20,556 PLN. Z podatku od darowizny zwolnione są osoby należące do 0 oraz I grupy podatkowej o ile wartość darowizny nie przekroczyła progu 9637 PLN. W innym razie należy powiadomić urząd i dostarczyć potwierdzenie przekazania takiej darowizny.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: