Czym są koszty pozaodsetkowe?

odsetki i koszta z nimi związane


Przy wybieraniu najlepszej oferty pożyczki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wskaźnik RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania w odróżnieniu od oprocentowania nominalnego informuje nas o wszystkich kosztach jakie poniesiemy decydując się na zaciągnięcie zobowiązania. Należy w nich uwzględnić także koszty pozaodsetkowe takie jak prowizja czy ubezpieczenie. Czy takie opłaty są w jakikolwiek sposób limitowane?

Co należy uwzględnić w kosztach pozaodsetkowych?

Jednym z głównych czynników wchodzących w skład kosztów pozaodsetkowych jest oczywiście prowizja od zaciągniętego kredytu lub pożyczki. Zwykle jest to kilka procent całej kwoty zobowiązania. Prowizję można spłacać wraz z ratami miesięcznymi lub na początku okresu finansowania przy pomocy wkładu własnego. Należy unikać banków i firm pożyczkowych, które ustalają wysokość prowizji na kilkadziesiąt procent. To ogromne koszty dodatkowe.

Pożyczkodawcy bardzo często chcą zabezpieczyć się na wypadek jakichkolwiek problemów ze spłatą kredytu przez klienta. W niektórych sytuacjach wymagane jest zatem wykupienie ubezpieczenia. To kolejny koszt poza-odsetkowy, który może oznaczać dodatkowe kilka procent od pełnej kwoty zobowiązania. Na koniec, w kosztach pozaodsetkowych uwzględniamy także wszelkie opłaty manipulacyjne oraz administracyjne wynikające z obsługą naszego kredytu.

Ograniczenia maksymalnych kosztów pozaodsetkowych

W latach 2011-2016 nieuczciwe firmy pożyczkowe mogły do woli zarabiać na pozaodsetkowych kosztach, które nie były w żaden sposób limitowane. Sytuacja zmieniła się wraz z nowelizacją Ustawy Antylichwiarskiej, która wprowadziła ograniczenia. Koszty pozaodsetkowe nie mogą przekraczać 25% kwoty podstawowej oraz 30% w skali opłat rocznych. Ponadto, suma wszystkich kosztów dodatkowych nie może być wyższa niż wartość uzyskanego przez klienta zobowiązania. Co więcej, osoba decydująca się na kolejną pożyczkę w tej samej firmie w przeciągu 120 dni nie ponosi kosztów poza odsetkami.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: