Czym jest inflacja?

przyczyny inflacji


Pojęcie inflacji pojawia się bardzo często w mediach. Większość z nas oczywiście zdaje sobie sprawę, że jest to zjawisko negatywne, jednak często nie zagłębiamy się w szczegóły. Tymczasem, inflacja ma ogromny wpływ na poziom naszego życia, a także na ratę kredytu. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat tego zjawiska i poznać konkretne skutki zjawiska inflacji.

Definicja inflacji

Siła nabywcza pieniądza oznacza jego realną wartość czyli to, co możemy kupić za określoną kwotę. Inflacja to proces wzrostu poziomu cen w gospodarce w różnych sektorach przemysłu. Rosną ceny zarówno produktów jak i usług. Wyższa jest także miesięczna rata zobowiązania finansowego. W procesie inflacji spada realna wartość pieniądza. Bank centralny w walce z tym zjawiskiem stara się zwykle podnieść stopy procentowe aby przywrócić wyższą siłę nabywczą pieniądza.

Jakie są najczęstsze przyczyny inflacji?

Zjawisko inflacji jest bardzo złożone i zwykle nie jest wywołane pojedynczą przyczyną. Dużym czynnikiem zwiększającym ryzyko inflacji w dzisiejszych czasach jest rosnąca cena ropy naftowej. To automatycznie oznacza wyższe koszty transportu i produkcji co odbija się na cenach wielu innych produktów oraz usług. Dalszy rozwój sytuacji zależy w dużej mierze od polityki banku centralnego. Jeżeli zdoła on utrzymać inflację na niskim poziomie, konsekwencje nie wpłyną globalnie na sytuację kraju. Jeśli problem nie zostanie w porę zauważony, może dojść do reakcji łańcuchowej, która w ostatecznym rozrachunku zakończy się hiperinflacją.

Skutki inflacji dla przeciętnego człowieka

Rosnąca inflacja jest ogromnym zagrożeniem dla gospodarki. A wszystko zaczyna się już na poziomie przeciętnego człowieka. Niższa siła nabywcza pieniądza sprawia, że jesteśmy zmuszeni zacisnąć pasa i ograniczyć codzienne wydatki. To prowadzi do spadku popytu na rynku. Osoby zarabiające najmniej mogą znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a ich dochody mogą się okazać niewystarczające do pokrycia niezbędnych kosztów życia. W najgorszej sytuacji są oczywiście osoby z długoterminowym kredytem. Wysoka inflacja pociągnie za sobą podwyżki rat .

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: