Czy wcześniejsza spłata pożyczki jest dobrym rozwiązaniem?

przedwczesna spłata rat pożyczki

Czy wcześniejsza spłata pożyczki jest dobrym rozwiązaniem?

Czy wcześniejsza spłata pożyczki jest dobrym rozwiązaniem?


Jednym z praw każdego kredytobiorcy jest możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania. Dotyczy to zarówno kredytów bankowych jak również pożyczek zaciąganych w firmie pozabankowej. Takie regulacje wprowadza ustawa o kredycie konsumenckim. Należy jednak pamiętać, że w umowie ustalane są indywidualne warunki dotyczące przedterminowej spłaty zobowiązania. Od tych zapisów zależy, czy wcześniejszy zwrot będzie dla nas korzystny.

Warunki dotyczące wcześniejszej spłaty zobowiązania

Przed podpisaniem umowy z firmą pożyczkową należy przeanalizować wszystkie jej zapisy. Szczególną uwagę należy zwrócić na warunki przedterminowej spłaty pożyczki. Dowiemy się w jaki sposób będziemy mogli zamknąć otwarte zobowiązanie. Sprawdzimy również, na jaki zwrot kosztów możemy liczyć oraz ile pieniędzy zaoszczędzimy na samych odsetkach.

Z wcześniejszym zwrotem pożyczki wiąże się również pojęcie prowizji rekompensacyjnej. W ten sposób, firma pożyczkowa lub bank chcą odzyskać część opłat, które klient ponosiłby przy dalszej spłacie. Ustawa o kredycie konsumenckim z 2011 roku wprowadza ograniczenia zgodnie z którymi, prowizja rekompensacyjna nie może być wyższa niż 0,5 lub 1% pełnej kwoty pożyczki.

Czy przedterminowe spłacenie zobowiązania pozwala zaoszczędzić?

Każda miesięczna rata wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów uzależnionych od oprocentowania. Odsetki nierzadko potrafią być bardzo dużym obciążeniem dla portfela. Decydując się na wcześniejszą spłatę zobowiązania unikamy płacenia kolejnych odsetek. Jeśli dodatkowe koszty ponieśliśmy w momencie podpisania umowy, możemy ubiegać się o ich zwrot. W tym celu, pracownik firmy pozabankowej dokona obliczeń oraz poinformuje nas o tym, jaka część poniesionej przez nas kwoty podlega zwrotowi z tytułu wcześniejszej spłaty.

Zamykając zobowiązanie znacznie obniżamy zatem koszty związane z udzieleniem pożyczki. Dodatkowo, w naszej historii BIK pojawi się pozytywny wpis, który podniesie naszą zdolność kredytową w przyszłości. W zdecydowanej większości przypadków, przedterminowa spłata zobowiązania jest zatem bardzo opłacalnym rozwiązaniem dla klienta.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: