Czy rolowanie pożyczek jest korzystne dla klienta?

rolowanie kredytów sposobem na wyjście z długów

Czy rolowanie pożyczek jest korzystne dla klienta?


Rolowanie pożyczek polega na wydłużaniu terminu spłaty. Najczęściej, opcja ta jest używana przez dłużników, którym nie udało się w porę spłacić zaciągniętej chwilówki. Aby uniknąć problemów z wierzycielami, pożyczkobiorcy decydują się dopłacić do zobowiązania w zamian za możliwość późniejszego uregulowania długów. Rolowanie pożyczek może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do sporego zadłużenia jeśli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności.

Rolowanie pożyczek ograniczone prawnie

Jeszcze kilka lat temu firmy pożyczkowe windowały koszty prowizji za rolowanie pożyczek. Zmieniło się to w roku 2016 wraz z wprowadzeniem nowelizacji Ustawy Antylichwiarskiej. Od tego momentu koszt przedłużenia terminu spłaty nie może być większy niż 25% łącznej kwoty zobowiązania. Jednocześnie, firmy pożyczkowe nie mogą obciążać klientów dodatkowymi opłatami, które w pełnym okresie finansowania byłyby wyższe niż kwota udzielonej pożyczki gotówkowej.

Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Przed podjęciem decyzji o rolowaniu pożyczki, warto przemyśleć czy jest to jedyne rozwiązanie. Pamiętajmy, że 25% kwoty pożyczki to wciąż dużo. Ponadto, jeżeli nie mamy pewności czy w najbliższym czasie nasza sytuacja finansowa ulegnie poprawie, ryzykujemy spore długi. Być może korzystniejszą opcją będzie pożyczenie pieniędzy od osób bliskich? Jeśli posiadamy kilka źródeł zadłużenia, warto udać się do banku i zapytać o możliwość podjęcia kredytu konsolidacyjnego.

Refinansowanie a rolowanie pożyczek

Firmy pozabankowe czasami proponują swoim klientom refinansowanie pożyczki. Polega to na podjęciu kolejnego zobowiązania w innej firmie pożyczkowej w celu spłaty zadłużenia. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które omija ograniczenia Ustawy Antylichwiarskiej. Inna firma może bowiem naliczyć wszystkie koszty pozaodsetkowe nie uwzględniając otwartych zobowiązań klienta. Warto pamiętać, że niektóre firmy pożyczkowe współpracują ze sobą właśnie w tym celu. Zwykle refinansowanie będzie zatem dużo droższe od rolowanie pożyczki.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: