Co to jest i na czym polega leasing?

leasing

Co to jest i na czym polega leasing?

Leasing to umowa, która łączy w sobie elementy kredytu oraz dzierżawy. W trakcie korzystania z przedmiotu wziętego w leasing zwykle nie jesteś jego właścicielem, a jedynie posiadasz prawa do jego użytkowania na określonych warunkach. W zamian opłacasz taką możliwość miesięczną ratą leasingową. Po wygaśnięciu umowy masz również możliwość wykupu przedmiotu za dużo niższą cenę. Co jeszcze warto wiedzieć na temat leasingu?

Jakie przedmioty mogą zostać wzięte w leasing?

Leasing kojarzy nam się przede wszystkim z motoryzacją i możliwością korzystania z nowego auta za określoną ratę miesięczną. Taką możliwość mają zarówno przedsiębiorcy, jak również osoby prywatne. Nieco szerszy zakres leasingu wyróżnimy w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. W tym wariancje, w leasing można wziąć nieruchomości oraz przedmioty niezbędne do prowadzenia działalności. Mogą to być sprzęty elektroniczne, meble, potrzebne oprogramowanie czy konieczne elementy wyposażenia biura lub linii produkcyjnej.

Dlaczego leasing jest opłacalnym rozwiązaniem?

W przypadku leasingu zwykle możemy liczyć na mniejszą ratę miesięczną niż w przypadku tradycyjnego kredytu. Co więcej, osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wliczyć w koszty uzyskania przychodu liczne wydatki związane z korzystaniem z przedmiotu leasingu. Jest to szczególnie opłacalne w przypadku młodych firm, które starają się ograniczać koszty. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje leasingu: finansowy i operacyjny. W przypadku przedsiębiorców znacznie większe możliwości oferuje drugi, wymieniony tym leasingu.

Czy leasing jest możliwy wyłącznie w przypadku przedsiębiorców?

Tak jak już wspominaliśmy, leasing nie jest zarezerwowany wyłącznie dla przedsiębiorców. Wyróżniamy bowiem leasing konsumencki dla osób prywatnych. Najczęściej przedmiotem takiego leasingu jest samochód. W jaki sposób działa ta usługa? To bardzo proste, leasingodawca na określonych warunkach pozyskuje przedmiot, którym zainteresowany jest klient. Następnie, oddaje go w dzierżawę leasingobiorcy w zamian za określone raty miesięczne. Po zakończeniu okresu umowy, klient zwraca przedmiot lub może go wykupić całkowicie na własność.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: