Co piąta osoba w Europie pożycza pieniądze by zapłacić rachunki

europejczycy dług

Co piąta osoba w Europie pożycza pieniądze by zapłacić rachunki


Firma Intrum podzieliła się ostatnio wynikami bardzo ciekawych badań. Jak się okazuje, w ostatnich latach w Europie wzrosła liczba osób oszczędzających pieniądze, ale równocześnie można zaobserwować powiększające się grono ludzi, którzy są zmuszeni pożyczać środki by opłacić konieczne rachunki. Obecnie, nawet co piąty mieszkaniec Europy jest od czasu do czasu zmuszony by pożyczyć pieniądze na bieżące wydatki.

W ciągu trzech ostatnich lat, wzrosła liczba osób zmuszonych do zaciągania pożyczek gotówkowych na konieczne wydatki takie jak rachunki. Współczynnik takich ludzi wzrósł z 15 do 20%. Czyli co piąty Europejczyk miewa przejściowe problemy finansowe. Najgorszy wynik w badaniu uzyskała Wielka Brytania, w której pożycza nawet 30% mieszkańców. Z kolei najniższym wynikiem może się pochwalić Estonia, w której jedynie 12% obywateli od czasu do czasu pożycza pieniądze na opłacenie rachunków. Czy konieczność pożyczania zawsze wiąże się z niedostatecznymi zarobkami?

Zakupy internetowe przyczyną długów?

Co trzeci ankietowany stwierdził, że łatwość i ogólny dostęp do zakupów online powoduje ponadprogramowe wydatki co skutkuje gorszą sytuacją domowego budżetu. Jednocześnie, 42% osób badanych twierdzi, że branża social media wywiera duży nacisk skłaniający do wydawania większych pieniędzy niż jest to konieczne. To pokazuje, że niedostateczne zarobki nie zawsze są źródłem kłopotów finansowych. Warto o tym pamiętać i samemu sprawdzić, czy czasami nie wydajemy zbyt dużo na zakupy internetowe i usługi dostępne w social media.

Winna może być także niewłaściwa edukacja

Bardzo często szkoły, jak również rodzice, zapominają jak ważne jest wychowanie ukierunkowane na kształtowanie szacunku do pieniądza. Jeśli w młodzieńczych latach nabędziemy niewłaściwe nawyki w gospodarowaniu pieniędzmi, może to się objawić w dorosłym życiu, gdy będziemy już posiadać stałe źródło dochodów. 70% osób wychowujących nieletnie dziecko stwierdziło w badaniach wykonanych przez Intrum, że szkoła powinna lepiej przygotowywać do życia i uczyć prawidłowego zarządzania pieniędzmi oraz oszczędzania.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: