Ceny prądu w 2019 – ile zapłacisz za energię elektryczną?

Nowe podatki w 2019 roku za prąd

Ceny prądu w 2019 – ile zapłacisz za energię elektryczną?

Rachunek za prąd to z całą pewnością jedna z najmniej lubianych opłat przez Polaków. Koszty ponoszone w jednym okresie rozliczeniowym potrafią przerażać. Nie może zatem dziwić fakt, że wieść o podwyżkach planowanych na rok 2019 wywołała panikę w wielu gospodarstwach domowych. Nawet niewielka podwyżka mogłaby sprawić, że część osób nie byłoby w stanie opłacić rachunków. Czy ceny prądu w 2019 roku ostatecznie ulegną zmianom?

Temat podwyżek pojawił się w drugim półroczu 2018 roku. Dostawcy zapowiadali wzrost kosztów związany z globalną sytuacją na rynku energetycznym. Rządzący bardzo szybko zapowiedzieli, że nie ma powodu do obaw i zrobią wszystko, aby Polacy nie odczuli na swoich kieszeniach wzrostu cen prądu. Wydana pod koniec 2018 roku ustawa reguluje kwestie bezpośrednio na linii państwa i dostawców. Innymi słowy, ceny prądu w 2019 roku wzrosły, ale podwyżka jest pokrywana ze skarbu państwa. Dzięki temu, my nie musimy obawiać się wyższych rachunków.

Czy wiesz co wchodzi w skład rachunku za energię elektryczną?

Obecnie, za jedną kilowatogodzinę energii płacimy kilkadziesiąt groszy. W przypadku różnych czołowych dostawców w naszym kraju, różnice mogą być bardzo istotne. Między najtańszym, a najdroższym operatorem jest aż osiem groszy różnicy, co w perspektywie rachunku za jeden okres rozliczeniowy może dać w sumie aż kilkadziesiąt złotych różnicy. Co ciekawe, cena czystej energii elektrycznej to tylko 1/3 łącznych kosztów, które pokrywamy wraz z rachunkiem za prąd. Na okresowy rachunek za energię elektryczną składają się następujące czynniki:

  • Koszt czystej energii elektrycznej – ok. 18 groszy za 1 kWh
  • Akcyza – ok. 4 groszy
  • Podatek VAT – 10 groszy
  • Dodatkowe opłaty lokalne i klimatyczne – 2 grosze
  • Marża dystrybutora – 1 grosz
  • Koszty pracy dostawcy prądu – ok. 11 groszy
  • Koszty przesyłowe – ok. 9 groszy

W ten sposób uzyskujemy średnią na poziomie ok. 55 groszy za jedną kilowatogodzinę. Pierwsza składowa jest ustalana na podstawie sytuacji rynkowej. Podatki i akcyza to oczywiście koszty dyktowane przez państwo. Ostatnie 3 opłaty są natomiast indywidualnie ustalane przez każdego z dostawców. To właśnie tutaj kryją się spore różnice między różnymi firmami. I na to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę gdy zawieramy umowę z dostawcą energii elektrycznej.

Polacy zużywają coraz więcej prądu

Stopniowa poprawa warunków życiowych w wielu gospodarstwach życiowych objawia się stale rosnącym zużyciem energii. Nowoczesne urządzenia są co prawda dużo bardziej oszczędne od starych modeli, ale w wielu gospodarstwach pojawia się coraz większa liczba regularnie używanych urządzeń elektrycznych. Średnią zawyżają także mieszkania o wyższym standardzie wyposażone w klimatyzację. Bardzo wysokie zużycie prądu notują także domy z ogrzewaniem elektrycznym. W rezultacie, mimo, że od wielu lat ceny utrzymują się na zbliżonym poziomie, rachunki za prąd w wielu gospodarstwach z roku na rok staja coraz wyższe.

Wybór taryfy ma spore znaczenie

Powyższa średnia na poziomie 55 groszy za 1 kWh energii dotyczy oczywiście standardowej taryfy G11, która charakteryzuje się stałymi cenami niezależnie od pory dnia. Osoby prywatne mogą się zdecydować także na jeden z wariantów taryfy G12, w której ceny są ustalane według cyklu dobowego. Wyróżniamy tu dolinę i szczyt zużycia. W taryfie G12 płacimy dużo mniej za zużycie prądu w godzinach dolinowych (pora popołudniowa i nocna) oraz dużo więcej w godzinach szczytu (rano i wieczorem). Przed podpisaniem umowy z dostawcą energii warto przeanalizować swój tryb życia i wybrać taryfę, która najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom. Różnice cenowe mogą być znaczne.

W oszczędzaniu energii elektrycznej liczy się także nasze zdrowe podejście i świadomość, że ceny są wysokie. Czasami zwykłe zapominalstwo może słono kosztować. Pozostawione na wiele godzin żelazko niewyposażone w autowyłącznik generuje ogromne zużycie. Podobnie jak ciągle zapalone światło w kilku pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: