

BIK: Młodzi Polacy pożyczyli 10 mld zł
Najnowszy raport Biura Informacji Kredytowej przynosi zarówno pozytywne, jak również negatywne wiadomości na temat sytuacji finansowej najmłodszych Polaków (18-24 lata). Nawet co piąta osoba w tym wieku spłaca obecnie kredyt. Plusem jest to, że młodzi nie zadłużają się i zwykle sumiennie spłacają swoje zobowiązania. Minusem jest jednak ciągły problem niedostatecznej świadomości na temat oszczędzania i budowania poduszki finansowej.
Jakie kredyty wybierają najmłodsi Polacy?
Głównie chodzi o nowoczesne produkty finansowe, takie jak chwilówki oraz kredyty gotówkowe z terminem spłaty do 36 miesięcy. Młodzi ludzie bardzo często decydują się również na zakupy ratalne. Przeważająca część wszystkich aktywnie spłacanych zobowiązań to pożyczki i kredyty online, które można podjąć w ciągu kilku minut bez wychodzenia z domu. Spośród 1,11 mln zobowiązań tylko 1% to duże kredyty gotówkowe. Większość podjętych kredytów oscyluje w granicy 10 tysięcy złotych.
Młodzi nie potrafią oszczędzać
Badania przeprowadzone przez BIK wskazują na to, że ogromna liczba zobowiązań (nawet 70%) wiąże się z losowymi sytuacjami generującymi dodatkowe wydatki. To pokazuje, że niewielka grupa młodych ludzi regularnie odkłada pieniądze i tworzy poduszkę finansową z myślą o niespodziewanych wydatkach. Tylko kilkanaście procent młodych ludzi twierdzi, że dysponuje oszczędnościami, które dają im poczucie bezpieczeństwa finansowego.
Zobowiązania młodych są spłacane sumiennie
Na dzień dzisiejszy, łączna kwota zobowiązań w grupie osób w wieku 18-24 lata wynosi 10,84 mld złotych. Zdecydowana większość zawartych kredytów nie przekracza kwoty 10 tysięcy złotych. Chociaż wśród młodych Polaków wciąż występuje problem niedostatecznego oszczędzania, to trzeba przyznać, że kredytobiorcy sumiennie spłacają swoje zobowiązania. Ponad 90% młodych klientów banków nie ma problemów z terminowym spłaceniem swojego zobowiązania.