BIK – jak zbudować historię kredytową?

pożyczki bez bik dla zadłużonych

BIK – jak zbudować historię kredytową?

Nasza ocena zdolności kredytowej jest oparta między innymi o wpisy zawarte w Biurze Informacji Kredytowej. Wbrew mylnej opinii, BIK nie jest spisem naszych zadłużeń. W bazie znajdują się wszystkie informacje, także te, o poprawnie spłaconych zobowiązaniach. To właśnie na bazie spłaconych kredytów i pożyczek budujemy wysoki scoring w BIK, który w długiej perspektywie może okazać się niezwykle pomocny. Jak zbudować historię kredytową?

Dlaczego wysoki scoring BIK jest tak ważny?

Pozytywna historia kredytowa nie tylko sprawia, że możemy ubiegać się o wyższą kwotę kredytu lub pożyczki. Wysoki scoring BIK pozwala nam również negocjować lepsze warunki, w postaci niższego oprocentowania oraz niższej marży. W kontekście dużego kredytu hipotecznego może to oznaczać bardzo duże oszczędności! Właśnie z tego względu warto zgodzić się na przetwarzanie naszych informacji przez BIK i systematycznie budować pozytywną historię kredytową.

Nie bój się kredytów i pożyczek

Jeżeli nigdy nie kupowałeś czegoś na raty, nie dysponowałeś kartą kredytową i nie zdecydowałeś się na pożyczkę, Twój scoring w BIK po prostu nie istnieje. Aby Twoja historia kredytowa była pozytywna, musisz zaciągać zobowiązania. Ważne, aby robić to świadomie i z rozsądkiem. Pierwszym krokiem jest wyrobienie karty kredytowej. Nie musisz z niej skorzystać. Sam fakt, że nią dysponujesz i nie posiadasz żadnych obciążeń, wpływa korzystnie na Twoją ocenę w BIK.

Warto także wnioskować o stworzenie debetu na koncie ROR. Podobnie jak w przypadku karty kredytowej, nie musisz koniecznie korzystać z debetu, a następnie go spłacać. Odpowiednia informacja o braku zadłużeń daje Ci bonusowe punkty do scoringu. Aby aktywnie poprawiać ocenę BIK, zdecyduj się na atrakcyjną pożyczkę na dowolny cel, a także zakup produkt na raty 0%. Oczywiście wybierz kwotę i oferty, które nie obciążą Twojej sytuacji finansowej. W terminie spłacaj wszystkie zobowiązania. To najlepszy sposób na doskonałą historię kredytową. Im więcej aktywnie spłacanych zobowiązań tym lepszy scoring w BIK.

Pamiętaj o przetwarzaniu informacji w BIK

Każda osoba ma prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie informacji w BIK. Oczywiście nie jest to korzystne w sytuacji gdy chcemy zbudować pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Gdy decydujemy się na pożyczki lub zakupy na raty, zawsze wyrażajmy zgodę na przetwarzanie informacji. Tylko w ten sposób BIK będzie magazynował pozytywne wpisy na temat spłacanych przez Ciebie zobowiązań. No dobrze, a co w sytuacji gdy podwinie nam się noga? Jak „unieszkodliwić” problematyczny kredyt, który obniża naszą ocenę?

Jeśli w przypadku danego kredytu mieliśmy drobne problemy ze spłatą, wnioskujmy o cofnięcie zgody na przetwarzanie informacji na temat tego konkretnego zobowiązania. To strategia długoterminowa, ponieważ BIK dalej będzie śledził spłaty danego kredytu, ale wyczyści wszystkie informacje na jego temat po upływie pięciu lat. W ten sposób problematyczny kredyt lub pożyczka zostaną usunięte i nie wpłyną niekorzystnie na naszą ocenę kredytową.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: