Alert BIK sposobem na ochronę przed wyłudzeniem

funkcje alertów bik

Alert BIK sposobem na ochronę przed wyłudzeniem


Każdy z nas jest narażony na utratę dokumentu tożsamości. Gdy nasz dowód osobisty wpadnie w niepowołane ręce, możemy mieć ogromne problemy. Uproszczone procedury przyznawania pożyczek w firmach pozabankowych sprawiają, że sam dowód wystarczy by uzyskać pieniądze. Dochodzenie swoich praw w takich sytuacjach jest bardzo trudne. Znacznie lepiej chronić się przed podobnymi sytuacjami z alertami Biura Informacji Kredytowej.

W jaki sposób działają alerty BIK?

Głównym celem alertów BIK jest ochrona klientów przed wyłudzeniami pożyczki na dowód. Firma pożyczkowa lub bank weryfikuje zdolność kredytową pożyczkobiorcy na podstawie informacji dostępnych w systemie. Jeśli jakikolwiek podmiot będzie sprawdzał naszą bazę danych, zostaniemy o tym poinformowani co pozwoli nam podjąć właściwe działania. Alert BIK informuje także o innych rzeczach: o nieterminowej spłacie zobowiązania, nowych wpisach w systemie, a także o zmianach naszej oceny zdolności kredytowej.

Jak chronić się przed wyłudzeniem pożyczki?

Powiadomienie otrzymamy poprzez SMS lub wiadomość E-mail. Będzie w niej zawarty numer telefonu do centrali Biura Informacji Kredytowej. Dzwoniąc na ten numer dowiemy się, jaka instytucja lub firma sprawdza informacje na nasz temat. Jednocześnie, w przypadku podejrzenia przestępstwa, BIK bezzwłocznie poinformuje o tym firmę i zablokuje dalszy proces przyznawania pożyczki lub kredytu. Sprawę następnie należy zgłosić na policję. Konieczne jest także zgłoszenie zagubienia lub kradzieży naszego dowodu osobistego i wyrobienie nowego.

Jak włączyć usługę alertu w Biurze Informacji Kredytowej?

Wystarczy wejść na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej i utworzyć tam konto posługując się numerem PESEL. Po potwierdzeniu naszej tożsamości wybieramy pakiet alertów. Jest to usługa płatna, ale koszty, biorąc pod uwagę korzyści, są naprawdę niewielkie. Powiadomienia są wysyłane 24h na dobę przez okrągły tydzień. W ten sposób, zabezpieczymy się na wypadek próby wyłudzenia pożyczki lub kredytu na nasz dowód osobisty.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: