6 zasad bezpiecznych zakupów przez Internet

6 zasad bezpiecznych zakupów przez Internet


Zakupy online to wygodny i komfortowy sposób by bez kolejek pozyskać interesujący nas produkt. Sklepy internetowe dbają o nas także licznymi promocjami oraz zniżkami, których nie spotkamy w sklepach stacjonarnych. Nie dziwi zatem fakt, że zakupy w sieci stały się popularniejsze od odwiedzania galerii handlowych. W beczce miodu nie zabrakło jednak łyżki dziegciu. Zakupy online mogą być niebezpieczne dla użytkowników, którzy nie zachowają odpowiedniej ostrożności. Warto przyswoić sobie zatem zasady bezpiecznych zakupów w sieci.

Sprawdź dane udostępnione przez sprzedawcę

Każdy sklep internetowy jest zarejestrowany jako działalność gospodarcza i możemy go odnaleźć w internetowym spisie firm. Możemy w ten sposób sprawdzić dane osobowe sprzedawcy oraz lokalizacje siedziby firmy. Jeszcze kilka lat temu można było natrafić na fałszywe sklepy, które wyłudzały pieniądze wymagając płatności z góry. Po czasie nie otrzymywaliśmy oczywiście zamówionego produktu. Jak można było poznać taki sklep widmo? Między innymi po braku możliwości odbioru osobistego oraz niepodanych informacjach o siedzibie firmy. Na szczęście, obecnie sklepy „widmo” są zjawiskiem bardzo rzadkim.

Przeczytaj opinie na temat wybranego sklepu

Nie ma lepszego i szybszego sposobu na sprawdzenie wiarygodności sklepu internetowego niż przeczytanie opinii na jego temat. Użytkownicy mają okazję ocenić każdy aspekt usługi oraz wskazać ewentualne braki i minusy. Jeżeli pod adresem wybranego sklepu lub sprzedawcy dominują pozytywne opinie i wysokie o ceny, mamy pewność, że jest to dobry i bezpieczny wybór. Takie sprawdzanie jest szczególnie istotne w przypadku aukcji internetowych. My również powinniśmy podzielić się opinią aby ułatwić zakupy innym użytkownikom.

Wybieraj sklepy online z zabezpieczoną stroną

Obecnie, każda rzetelna strona, która wymaga rejestracji, posiada wykupioną usługę protokołu SSL, który informuje o tym, że transmisja danych jest dobrze zabezpieczona. To minimalizuje ryzyko wycieku danych, które mogłyby zostać wykorzystane przez oszustów. Możemy w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy sklep internetowy posiada certyfikat SSL. Na pasku adresy wyświetla się wtedy zielona kłódka. Po kliknięciu na nią otrzymamy informacje o aktywnych zabezpieczeniach. Ponadto, o protokole SSL świadczy sam adres strony zaczynający się od „https” zamiast „http”.

Dbaj o prywatność swoich płatności w sieci

Jeszcze większą uwagę powinniśmy zwrócić przy dokonywaniu płatności. Obecnie, niemal każdy sklep internetowy pozwala nam skorzystać z kilku metod błyskawicznych płatności. Dzięki temu, możemy szybciej opłacić zakup i przyspieszyć czas realizacji. Płatności są obsługiwane przez platformy pośredniczące. Tu również powinniśmy zwrócić uwagę na zabezpieczenia strony. Eksperci zalecają unikanie płatności kartą, która wymaga podania wszystkich danych potrzebnych do zrealizowania transakcji. W ten sposób, ewentualny wyciek sprawia, że oszust od razu może okraść nasze konto. Za wyjątkowo bezpieczne uważa się autoryzowane płatności mobilne BLIK.

Zachowuj maile związane z zakupami internetowymi

Nie każdy konsument wie, że przysługuje mu prawo do zwrotu towaru w ciągu 10 dni oraz złożenie reklamacji w ciągu 2 lat od dokonanego zakupu. Jednak skuteczne dochodzenie swoich praw wymaga oczywiście wykazania dowodu zakupu. W tym celu warto przechowywać wszelkie maile oraz korespondencję ze sklepem internetowym. Nowoczesne skrzynki mailowe pozwalają nam zarchiwizować wiadomości bez ryzyka ich utraty. Dzięki temu, zawsze jesteśmy w stanie wykazać potwierdzenie płatności przy problematycznych sytuacjach.

Uważaj na fałszywe sklepy internetowe

Powyżej opisaliśmy już sklepy widmo, które naciągały klientów na płatność z góry. Teraz dużo częściej spotkamy się z metodą phishingu, która polega na wyłudzaniu danych osobowych oraz danych do konta bankowego i kart płatniczych. Oszuści tworzą stronę łudząco podobną do sklepu internetowego. Następnie, za pośrednictwem automatów rozsyłają maile z linkiem do fałszywego sklepu. Jak rozpoznać falsyfikat? Oczywiście poprzez sprawdzenie pasku adresu świadczącego o certyfikacje SSL. A w tym przypadku, o jego braku. Należy unikać klikania w linki reklamowe. Warto samodzielnie wpisać adres sklepu w przeglądarce.

 

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: