5 sposobów na nagłe wydatki


Specjaliści w dziedzinie rozsądnego zarządzania finansami przypominają o tym jak ważne jest budowanie poduszki finansowej. To nic innego jak oszczędności, którem mogą zostać uruchomione w przypadku nagłych wydatków. Dzięki temu unikamy konieczności zaciągania pożyczek, które wiążą się ze stratą z tytułu odsetek i kosztów pozaodsetkowych. W kontekście nagłych wydatków dobrze sprawdza się powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Co możemy jednak zrobić w sytuacji gdy musimy głębiej sięgnąć do kieszeni? Prezentujemy 5 sposobów na nagłe wydatki:

1. Sprzedaj niepotrzebne rzeczy

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele drogocennych i zbędnych rzeczy upchnęliśmy w piwnicy, garażu czy zakątkach naszego mieszkania lub domu. Gdy zaatakowała nas plaga nagłych wydatków i nie dysponujemy bieżącymi środkami by szybko uregulować należności, sprzedaż nieużywanych przedmiotów może być bardzo skutecznym sposobem na pozyskanie zastrzyku gotówki. Przeczytane książki, ozdoby, dawno zapomniana biżuteria, a może ubrania, których już nie używamy? Na aukcjach internetowych możemy znaleźć wierne grono fanów second handu, którzy nie widzą sensu przepłacania za nowe przedmioty i wolą kupić coś używanego w lepszej cenie.

2. Sporządź dokładny budżet domowy

Gdy nasza płynność finansowa znalazła się na skraju przepaści, warto sporządzić dokładny bilans domowy. Musimy zachować się jak firma, która skrupulatnie zapisuje wszystkie dochody i wydatki. Sprawdź, gdzie możesz poszukać ewentualnych cięć, które pokryją nagłe wydatki? Gdy już masz przed sobą gotowy budżet, sporządź listę koniecznych wydatków zaczynając od tych najpilniejszych. W ten sposób jesteś w stanie zorientować się w sytuacji. To pierwszy krok by znaleźć optymalne rozwiązanie, które pomoże uregulować najpilniejsze wydatki. Eksperci w dziedzinie finansów zalecają, aby każdego miesiąca prowadzić taki domowy budżet.

3. Spróbuj znaleźć dobrze płatną pracę dorywczą

Gdy nie ma innej rady, jedynym rozwiązaniem naszego problemu może być praca dorywcza. Obecnie możemy ją znaleźć bez wychodzenia z domu. Wśród młodych ludzi bardzo popularną modą jest freelancing czyli wolny zawód. Zarobkowanie polega na szukanie zleceń, które jesteśmy w stanie wykonać przy naszym poziomie umiejętności oraz czasu. Plusem zdalnej pracy w domu jest duża oszczędność czasu i pieniędzy. Nie musimy bowiem zmagać się z dojazdami. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem w zakresie pracy dorywczej mogą być korepetycje. Umiesz grać na instrumencie? Biegle znasz obcy język? W Internecie znajdziesz osoby, które chętnie zapłacą by się podszkolić!

4. Rozważ pożyczkę gotówkową

Rozwiązanie w postaci pożyczki gotówkowej powinniśmy zachować na sam koniec gdy zawiodą nas inne sposób. Musimy pamiętać, że w perspektywie długoterminowej pożyczka oznacza straty z tytułu poniesionych kosztów. Jednak gdy nie ma innej opcji, poszukaj banku lub firmy pożyczkowej oferującej jak najniższy wskaźnik RRSO. Pamiętaj, że niskie oprocentowanie nominalne często jest tylko chwytem marketingowym. O całkowitych kosztach pożyczki informuje Cię właśnie RRSO. Niektóre banki i firmy pożyczkowe pragną przyciągnąć nowych klientów oferując pierwszą pożyczkę za darmo bez dodatkowych kosztów. To dobry sposób na pokrycie nagłych wydatków.

5. Zawsze buduj poduszkę finansową

Na koniec jeszcze raz przypominamy o ważnej roli oszczędzania. Nagłe wydatki, które sprawią nam chwilową trudność powinny być nauczką na przyszłość aby lepiej gospodarować posiadanymi środkami. Regularnie sporządzaj bilans zysków i strat, a także zastanów się, gdzie możesz poszukać oszczędności. Środki możesz umieszczać na lokacie oszczędnościowej, która pozwala na darmowe i regularne wpłaty. Masz chwilę wolnego czasu? Spróbuj zdobyć umiejętności wydajniejszego oszczędzania np. poprzez bezpieczne inwestycje. Mądre zarządzanie pieniędzmi uchroni nas przed niespodziewanymi wydatkami, którym nie możemy stawić czoła bez radykalnych decyzji.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: