Co zrobić gdy ktoś wyłudził pożyczkę na Twój dowód osobisty?

pożyczki dla zadłużonych z komornikiem

Co zrobić gdy ktoś wyłudził pożyczkę na Twój dowód osobisty?

Firmy pozabankowe bardzo często stosują uproszczone formalności związane z przyznaniem pożyczki. W związku z tym, do otrzymania chwilówki często wystarczy dowód osobisty. To oczywiście oznacza, że w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentu tożsamości, możemy stać się ofiarą oszustwa. Co możemy wtedy zrobić by nie spłacać pożyczki wziętej na nasz dowód?

Lepiej zapobiegać niż spłacać

Na początku nieco o profilaktyce. Osoba poszkodowana w takiej sytuacji ma pewne pole manewru, jednak nie zawsze udaje się pozbyć odpowiedzialności za zaciągniętą pożyczkę. Jeżeli zgubimy nasz dowód osobisty, należy natychmiast poinformować o tym nasz bank oraz policję. Dzięki temu dokument zostanie zastrzeżony i nie będzie mógł zostać wykorzystany. Co więcej, to samo działanie powinniśmy podejmować względem wygasłego dokumentu! W przeszłości zdarzały się bowiem sytuacje, w których oszust uzyskał pożyczkę na wygasły już dowód osobisty.

Jeżeli zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie, możemy również wykupić niedrogą usługą w Biurze Informacji Kredytowej. Automatyczny system będzie nas wtedy informował, że w danej chwili ktoś próbuje wykorzystać nasze dane do wzięcia pożyczki. Możemy natychmiast zareagować i udaremnić taką próbę. Podobne oszustwa zdarzają się coraz częściej, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie usługi alertu w BIK.

Co zrobić gdy ktoś zaciągnął pożyczkę na nasz dowód?

Na początek należy zebrać jak najwięcej informacji na temat zawartej transakcji. W tym celu możemy zamówić raport BIK oraz skorzystać z innych baz dłużników i kredytobiorców. Sprawę należy niezwłocznie zgłosić na policję, a także do prokuratury, ponieważ czas odgrywa tu ważną rolę. Poszkodowani często dowiadują się o oszustwie dopiero od komornika, który przyszedł zająć ich należność. Dowodem świadczącym na Twoją korzyść będzie zwykle wyciąg z konta bankowego, którego używasz na co dzień. W ten sposób udowodnisz, że nie otrzymałeś żadnych pieniędzy.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: