Dziedziczenie długów – jak odrzucić spadek z długami?

pożyczki dla zadłużonych z komornikiem

Dziedziczenie długów – jak odrzucić spadek z długami?

Długi pozostawione przez zmarłego są dziedziczone wraz z jego majątkiem. Jeszcze kilka lat temu sytuacja była wyjątkowo niekorzystana dla spadkobierców, którzy odpowiadali za wszystkie pozostawione długi swoim majątkiem. Teraz sytuacja jest znacznie lepsza i pozwala uniknąć płacenia długów zostawionych przez zmarłego. Jak odrzucić spadek z długami?

Na czym polega dziedziczenie długów?

Od roku 2015 dziedziczenie długów nie jest już tak obciążające dla spadkobierców. W myśl przepisów dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza, aktualnie spadkobierca odpowiada jedynie za długi w zakresie wartości majątku pozostawionego przez zmarłego. Innymi słowy, nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów ze swojej kieszeni. To oczywiście tylko teoria, ponieważ przy zawyżonej wartości pozostawionego spadku sytuacja może ulec zmianie. Na szczęście mamy sporo czasu do namysłu co zrobić z odziedziczonymi długami – prawo przewiduje na to aż 6 miesięcy.

Spłacenie długów po zmarłym

Podstawowym krokiem jest rozeznanie w sytuacji. Należy uzyskać wiedzę na temat źródeł zadłużenia oraz warunków spłaty. Jeżeli zdecydujemy się przyjąć spadek w całości, to my ponosimy teraz pełną odpowiedzialność za spłatę zadłużenia. A co w sytuacji dziedziczenia z prawem inwentarza? W tej sytuacji spłacamy długi, ale tylko do wartości pozostawionego majątku. Załóżmy, że zmarły pozostawił po sobie 40 tysięcy długów oraz działkę i samochód o łącznej wartości 20 tysięcy. Zgodnie z prawem, w tej sytuacji będziemy mieli obowiązek pokryć tylko połowę długu.

Jak odrzucić spadek z długami?

Co zrobić w sytuacji gdy nie chcemy dziedziczyć żadnych długów? Mamy pół roku na to by odwiedzić notariusza i złożyć właściwy wniosek o odrzuceniu spadku. W ten sposób nie otrzymujemy żadnej wartości pozostawionego majątku, ale także nie mamy obowiązków spłacania długów. Jeżeli natomiast przez pół roku nie odwiedzimy notariusza i nie zdecydujemy się na przyjęcie lub odrzucenie spadku, automatycznie zadziała prawo dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: