W jaki sposób możemy sprawdzić, obliczyć i zwiększyć zdolność kredytową?

zdolność kredytowa

W jaki sposób możemy sprawdzić, obliczyć i zwiększyć zdolność kredytową?

W uproszczonej zasadzie stosowanej przez wiele zachodnich banków, maksymalny kredyt na jaki może liczyć klient to stukrotność jego miesięcznych dochodów na rękę. A praktyce jednak mało który bank pozwoliłby na podjęcie większego zobowiązania tylko na podstawie tej zasady. Pełna ocena zdolności kredytowej zależy od bardzo dużej liczby czynników. Czy możemy samodzielnie oszacować oraz zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Co należy uwzględnić przy ocenie zdolności kredytowej?

Na dokładną ocenę zdolności kredytowej składają się wyniki dwóch analiz: ilościowej oraz jakościowej. W pierwszej bank uwzględnia stricte czynniki finansowe: miesięczne dochody, koszty utrzymania, oszczędności i wkład własny, a także aktualnie spłacane pożyczki i kredyty. W analizie bank korzysta z informacji zawartych w raporcie Biura Informacji Kredytowych. Z kolei analiza jakościowa dodatkowo uwzględnia pośrednie czynniki, które mogą wpłynąć na sytuację finansową, np.: stan cywilny, staż pracy, bezpieczeństwo posady, status majątkowy.

Jak samodzielnie sprawdzić zdolność kredytową?

Jeśli na ten moment nie chcesz iść do banku po konsultacje z pracownikiem, skorzystaj z dostępnych w sieci kalkulatorów zdolności kredytowej. Wystarczy dokładnie wypełnić wszystkie informacje, a program dokona szczegółowej oceny. Co ciekawe, banki w celu uproszczenia i usprawnienia swojej pracy często korzystają z podobnych programów. A zatem uzyskany wynik jest bardzo wiarygodny i pozwala sprawdzić, na jakie oferty kredytowe możemy liczyć w różnych bankach.

Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej

Starasz się o duży kredyt, a Twoja obecna zdolność kredytowa nie pozwala na uzyskanie tak dużego zobowiązania? Istnieją sposoby, które pozwolą Ci w krótkim czasie poprawić sytuacje i zwiększyć próg kredytu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przede wszystkim ogranicz do minimum wydatki oraz koszty utrzymania, a także ureguluj wszystkie należności. Zaoszczędzone pieniądze zacznij odkładać na poczet wkładu własnego. W ten sposób możesz stosunkowo szybko poprawić swoją sytuację finansową i zwiększyć ocenę zdolności kredytowej w oczach banku.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: