Ubezpieczenie kredytu – czy warto?

kredyt dla zadłużonych bez zdolności kredytowej

Ubezpieczenie kredytu – czy warto?

Przy dużych zobowiązaniach finansowych bank często proponuje nam wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Czasami jest to nawet wymóg potrzebny do otrzymania kredytu. Załóżmy jednak, że możemy podjąć samodzielną decyzję w tej sprawie. Czym dokładnie jest ubezpieczenie kredytu oraz czy warto się na to zdecydować?

Co oferuje nam ubezpieczenie kredytu?

Wyróżniamy trzy podstawowe ubezpieczenia kredytu: od śmierci, trwałego uszczerbku na zdrowiu, a także utraty pracy. Dwa pierwsze są gwarantem bezpieczeństwa dla naszych bliskich, którzy nie przejmą w ten sposób naszych długów.

Trzecie chroni nas od sytuacji, gdy nasza płynność finansowa zostanie nagle nadwyrężona. Kredyt daje zatem poczucie bezpieczeństwa dwóm stronom. Kredytobiorca chroni się przed nieoczekiwanymi długami, a bank zyskuje większą pewność, że zobowiązanie zostanie spłacone.

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu?

To złożona kwestia, która zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od zakresu ubezpieczenia. Możemy wybrać wyłącznie polisę na życie lub rozbudować ją także na inne losowe sytuacje: utratę zdrowia, utratę pracy, a nawet burzliwe sytuacje w gospodarce. Ważnymi czynnikami wpływającymi na całkowity koszt są również: termin spłaty, kwota kredytu, wiek, stan cywilny, sytuacja zawodowa.

Taniej zapłacimy decydując się na wpłacenie pełnej kwoty w momencie podpisywania umowy. Płatność ratalna pociągnie ze sobą dodatkowe koszty. W sumie, koszt ubezpieczenia może wynieść od kilku do nawet kilkunastu procent wartości całego zobowiązania.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie?

To już kwestia indywidualna, którą każdy z nas powinien przemyśleć. Szczególnie gdy decydujemy się na duże zobowiązanie finansowe, a w przyszłości dostrzegamy różne czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć niekorzystnie na naszą sytuację.

Z całą pewnością warto zapłacić nieco więcej, niż później zmagać się z dużym długiem. Pamiętajmy, że odpowiedzialność obejmuje również naszych bliskich.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: