Jak działają lombardy w Polsce?

Jak działają oraz zarabiają polskie lombardy

Jak działają lombardy w Polsce?


Szczyt popularności lombardów jest już za nami, jednak miejsca te wciąż cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem klientów. Pożyczka lombardowa z całą pewnością należy do grona niezwykle prostych i nieskomplikowanych kredytów. Formalności zostały tu ograniczone do minimum. Czy pożyczki udzielane przez lombardy są dobrym produktem finansowym? Sprawdźmy, jak działają lombardy w Polsce i co zmieniło się w ostatnich latach.

Mimo, że lombardy to całkowicie legalne miejsca, w świadomości społecznej wciąż są kojarzone z nie do końca uczciwymi interesami. Dlaczego? Otóż jeszcze pod koniec lat 90. lombardy były miejscem niezwykle cenionym przez złodziejów. Jeśli zaginęło nam radio samochodowe lub telefon komórkowy, prawdopodobieństwo znalezienia sprzętu to lombardzie było całkiem spore. Teraz podobne praktyki nie mają miejsca w żadnym, rzetelnym lombardzie. Teraz każdy klient przed zastawieniem ruchomości musi pokazać dowód tożsamości. Jak działają pożyczki lombardowe?

Czy pożyczka lombardowa jest opłacalna?

Wielu pożyczkobiorców w obecnych czasach nie rozważa oferty pożyczki lombardowej. Klienci zwykle udają się do banków lub znanych im z reklam firm pożyczkowych. Niewątpliwym plusem produktów finansowych oferowanych przez lombardy jest prostota. Formalności zostały tu zminimalizowane w taki sposób, aby klient mógł otrzymać gotówkę w ciągu kilku minut od ręki. Czy oferta pożyczki lombardowej może się okazać lepszą alternatywą dla produktu bankowego?

Odpowiedź może być tylko jedna: To zależy od wybranego lombardu. Każdy lombard ustala własne, indywidualne warunki. Jedynym ograniczeniem jest oczywiście ustawa antylichwiarska, która blokuje możliwość zbytniego windowania cen pożyczki. Podpisując umowę z klientem, lombard ustala oprocentowanie oraz prowizję. Wysokość tych opłat w dużej mierze zależy od wartości zastawionego przedmiotu oraz terminu spłaty. Często pożyczki lombardowe są udzielane na zasadzie chwilówki. Klient musi ją spłacić zwykle w ciągu 31 dni roboczych.

A zatem, podstawową kwestią w temacie opłacalności pożyczek lombardowych jest ocena wartości zastawionego przedmiotu. Rzetelne lombardy starają się wiarygodnie ocenić wartość i zaoferować odpowiednio niższą kwotę pożyczki. Mniej opłacalne lombardy mocno zaniżają wartość proponując klientom dużo gorsze warunki niż mogliby otrzymać.  

Jakie przedmioty można zastawić w lombardzie?

Lombardy są odwiedzane nie tylko przez pożyczkobiorców, ale także przez osoby, które chcą po niższej cenie zakupić używany sprzęt elektroniczny. Głównie, przy pożyczkach lombardowych zastawiane są właśnie telefony komórkowe, laptopy oraz inny sprzęt RTV/AGD. Klienci zostawiają także zegarki oraz drogocenną biżuterię. Zakres przedmiotów przyjmowanych przez lombard jest bardzo szeroki i uwzględnia także antyki, sztukę, papiery wartościowe, surowce. Innymi słowy, wszystko to, co przedstawia wysoką, realną wartość, może zostać oddane w zastaw.

Jak już wspomnieliśmy, jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, lombardy były chętnie odwiedzane przez złodziejów upłynniających skradziony towar. Obecnie, żaden rzetelny lombard nie pozwoli sobie na przyjęcie w zastaw przedmiotów od anonimowej osoby. Przyjmując zastaw, lombard spisuje umowę pożyczki posługując się dokumentem tożsamości swojego klienta. To w dużej mierze uwierzytelnia dobre lombardy i ogranicza ryzyko oszustw.

Co dzieję się w przypadku trudności ze spłatą?

Lombardy zawsze oferują kwotę pożyczki znacznie niższą od wartości zastawu. A to dlatego, że ogromna liczba klientów nie wraca po zostawione przedmioty. Lombardy stosunkowo często są używane jako miejsce, w którym można sprzedać niepotrzebne rzeczy i szybko otrzymać dodatkowe pieniądze. Ponadto, niespłacenie pożyczki nie niesie za sobą większych konsekwencji. Po upływie terminu spłaty umowa wygasa. Zastaw staje się prawnie własnością lombardu i zostaje wystawiony na sprzedaż. W ten sposób niespłacona pożyczka nie skutkuje długami i dalszymi konsekwencjami.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: