Umowa pożyczki – na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

cechy umowy pożyczki

Umowa pożyczki – na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?


Zawarcie umowy pożyczki to jedna z najprostszych czynności kredytowych. Pożyczkodawca określa przedmiot lub kwotę pieniężną, którą decyduje się przekazać na własność pożyczkobiorcy. W umowie znajduje się również zadeklarowany termin spłaty, w którym klient powinien oddać całą należność. Warto wiedzieć, z jakich elementów składa się taka umowa oraz na jakie aspekty powinniśmy zwracać szczególną uwagę przed złożeniem podpisu.

Jakie koszty dodatkowe ponosi pożyczkobiorca?

Nieodpłatna pożyczka może zostać zawarta między osobami prywatnym. Jeśli zobowiązania zaciągamy w banku lub firmie pożyczkowej, będziemy zobligowani do zwrócenia wyższej kwoty. Warto dokładnie przestudiować umowę, aby dowiedzieć się, jaką kwotę należy zwrócić. W kosztach zobowiązania uwzględniane jest oprocentowanie nominalne, a także koszty pozaodsetkowe takie jak: prowizja, opłaty manipulacyjne, ubezpieczenie. O sumie wszystkich kosztów jeszcze przed podpisaniem umowy informuje nas Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.

Termin oraz forma spłaty zobowiązania

Pożyczka może zostać udzielona bez wskazania terminu spłaty. Jest to jednak bardzo niekorzystne szczególnie dla klienta. W takiej sytuacji pożyczkodawca może bowiem zażądać spłaty w dowolnym momencie trwania umowy. Z tego względu, umowa pożyczki podpisana z firmą lub bankiem będzie zawierać konkretny termin oraz sposób spłaty (liczba rat oraz ich wysokość). Klient powinien zwrócić uwagę na warunki przedterminowej spłaty zobowiązania. W ten sposób możemy zaoszczędzić na dodatkowych kosztach, o ile pożyczkodawca nie zastrzegł w warunkach, że spłata przed terminem jest odpłatna.

Ważne informacje w umowie pożyczki

Czytając umowę pożyczki warto również przyjrzeć się paragrafom traktującym o reklamacjach oraz wypowiedzeniu umowy. Pierwszy informuje o tym, że klient ma prawo bez podania przyczyny zrezygnować ze świadczenia w terminie 14 dni nie ponosząc dodatkowych kosztów. Z kolei wypowiedzenie umowy określa prawo pożyczkodawcy do wycofania się z transakcji. Taka możliwość przysługuje w sytuacji, gdy klient przedstawił fałszywe informacje, próbował wyłudzić pożyczkę lub pojawiły się istotne przesłanki wskazujące na problemy finansowe pożyczkobiorcy.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: