Ubezpieczenie kredytu – czy warto?

Ubezpieczenie kredytu – czy warto?

Wymóg wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kredytu może dotyczyć osób o niższej zdolności kredytowej. Bank uwzględnia także ryzyko czynników losowych i bierze pod uwagę: wiek, stan cywilny oraz sytuację zawodową kredytobiorcy. Załóżmy jednak, że spełniamy wszystkie warunki banku, a kwestia ubezpieczenia pozostaje do naszej samodzielnej decyzji. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na wykupienie polisy? ile to kosztuje?

Od jakich sytuacji możemy ubezpieczyć kredyt?

Ubezpieczenie kredytu obejmuje główne sytuacje, które mogą wpłynąć na trudności w spłacie zobowiązania: śmierć kredytobiorcy, trwały uszczerbek na zdrowiu, a także utratę pracy. Wyróżniamy także mniej popularne polisy obejmujące zmiany gospodarze, np. wyraźny wzrost stóp procentowych.

Ubezpieczenie kredytu chroni nie tylko nas, ale również naszych bliskich przed przejęciem zobowiązania na swoje barki. Polisa jest bardzo korzystna z punktu widzenia banku, który zyskuje większą gwarancję spłaty zobowiązania.

Koszy ubezpieczenia kredytu

Na kwotę polisy wpływa szereg czynników. Podstawą jest oczywiście zakres sytuacji, od których ubezpieczy nas polisa. Bank bierze pod uwagę: wiek, stan cywilny, sytuację zawodową oraz szereg innych czynników, które składają się na ryzyko, że dane ubezpieczenie faktycznie będzie potrzebne.

Dodatkowe koszty generuje płatność ratalna wraz ze spłatą zobowiązania. Uwzględniając wszystkie wymienione czynniki, koszt ubezpieczenia może wynieść od kilku do kilkunastu procent wartości pożyczonej kwoty.

Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie zobowiązania?

Kwestię dodatkowych kosztów warto przemyśleć zwłaszcza w sytuacji, gdy chcemy podjąć duże zobowiązanie finansowe i nie czujemy się bezpiecznie w perspektywie przyszłości. Należy pamiętać, że bierzemy odpowiedzialność także za naszych bliskich.

W zdecydowanej większości przypadków ubezpieczenie nie okazuje się konieczne, jednak warto pamiętać o starym, sprawdzonym powiedzeniu, że przezorny zawsze ubezpieczony.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: