Rząd planuje kolejne działania przeciwko alimenciarzom

Rząd planuje kolejne działania przeciwko alimenciarzom

W ostatnich trzech latach o 100% wzrosła ściągalność należności budżetu państwa z tytułu środków wypłacanych przez fundusz alimentacyjny. To zaledwie wierzchołek góry lodowej, ponieważ alimenciarze wciąż są winni skarbowi państwa blisko 10 miliardów złotych. Rząd planuje zatem kolejne kroki przeciwko alimenciarzom. Czy kary dla pracodawców, roboty publiczne, a także lepsza współpraca organów odpowiedzialnych za egzekucje długów przyniosą efekt?

Roboty publiczne dla alimenciarzy

Głównym powodem niepłacenia alimentów podawanym przez dłużników jest bezrobocie. Rząd w pierwszej kolejności planuje zatem zająć się tym problemem. Zadaniem gmin będzie przydzielanie do robót społecznych w pierwszej kolejności bezrobotnych dłużników. Odzyskane w ten sposób środki gminy będą mogły wykorzystać na własny użytek. Zdaniem rządu, takie działania nie tylko przyniosą doraźny efekt w postaci mniejszego zadłużenia, ale także zaktywizują osoby bezrobotne do dalszego poszukiwania pracy.

Większe kary dla pracodawców zatrudniających na czarno

Wielu dłużników wciąż szuka pracy na czarno bez formalnej umowy z pracodawcą. To korzyść obopólna: pracodawca unika płacenia kosztów związanych z zatrudnieniem, z kolei alimenciarz ma możliwość ukrycia swoich dochodów przed wierzycielami. Rząd przewiduje poważne sankcje dla pracodawców za tego typu proceder. Osoba przyłapana na zatrudnianiu na czarno dłużników będzie ponosić solidarną odpowiedzialność za spłacanie długów swojego pracownika. Ponadto, brak współpracy z komornikiem może zostać ukarany wysoką grzywną.

Diety objęte egzekucją komorniczą

Pracodawcy w porozumieniu z dłużnikiem często ustalają również minimalną wartość wynagrodzenia, a resztę kwoty przekazują na poczet opłacenia wydatków związanych z podróżami służbowymi. Tego typu diety do tej pory nie podlegały egzekucji komorniczej. Rząd przewiduje zmiany także w tym aspekcie, planując, aby tylko 50% diety było zwolnione z egzekucji. Ponadto, usprawniona ma zostać współpraca między wszystkimi instytucjami zajmującymi się egzekucją.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: