Kredyt konsolidacyjny – co to?

Kredyt konsolidacyjny – co to?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy dedykowany wszystkim osobom zadłużonym, posiadającym kilka aktywnych zobowiązań. Ten produkt pozwala połączyć kilka kredytów w jeden większy, w taki sposób, aby obniżyć miesięczną kwotę do spłaty. Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalnym sposobem wychodzenia z długów?

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Produkt finansowy obejmuje wszystkie formy zobowiązań bankowych: kredyty ratalne, gotówkowe, odnawialne i hipoteczne. Otwarte kredyty mogą oczywiście dotyczyć kilku innych banków. W sytuacji, gdy klient posiada kilka zobowiązań i nie jest w stanie ich spłacać, podejmowanie kolejnej pożyczki na spłatę najpilniejszych długów to rozwiązanie, które w prostej linii prowadzi do spirali zadłużenia.

Tymczasem, lepszą opcją może okazać się kredyt konsolidacyjny. Łączy on wszystkie otwarte zobowiązania w jedno duże. Ustalane są nowe warunki spłaty, w których rata miesięczna jest niższa niż dotychczasowy koszt spłaty wszystkich zobowiązań.

Mniejsza rata, większe koszty

Niższa rata miesięczna wiąże się oczywiście z wydłużeniem terminu spłaty. To natomiast generuje dodatkowe koszty związane z oprocentowaniem. W związku z tym, kredyt konsolidacyjny wiąże się ze znacznie większym kosztem całkowitym do spłaty.

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość odzyskania płynności finansowej. Warto zwrócić uwagę na warunki takiego kredytu. Klient powinien mieć możliwość przedwczesnej spłaty celem ograniczenia kosztów zobowiązania.

Czy kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie?

Biorąc pod uwagę znacznie większą kwotę do spłaty w perspektywie długoterminowej, to rozwiązanie powinniśmy traktować jako ostateczność. Wcześniej warto zastanowić się nad innymi sposobami: czasową karencją lub wakacjami kredytowymi w przypadku niektórych, otwartych zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny to propozycja dla osób, które w perspektywie najbliższych miesięcy nie widzą sposobu na znaczne poprawienie swojej sytuacji finansowej.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: