Darowizna – jakie formalności są konieczne?

Darowizna – jakie formalności są konieczne?


W świetle prawa, darowizna to nieodpłatne przekazanie obdarowanemu korzyści pochodzącej z majątku darczyńcy. Warunki regulujące temat darowizny znajdziemy w kodeksie cywilnym. Jeżeli darowizna ma znaczną wartość, powinniśmy zadbać o sumienne załatwienie wszelkich formalności. W innym razie narażamy się na poważne problemy z Urzędem Skarbowym. O jakich kwestiach formalnych należy pamiętać przy darowiznach?

Czym dokładnie jest darowizna?

Nie musimy spowiadać się fiskusowi z każdej kwoty, którą przekazujemy innej osobie. Jeżeli jednak darowizna ma dużą wartość (powyżej kilku tysięcy złotych), warto zadbać o niezbędne formalności. Tylko w ten sposób, obdarowany będzie mógł wykazać źródło dodatkowego dochodu i swobodnie zarządzać otrzymaną gotówką. W formie darowizny możemy również przekazać nieruchomość, prawo do użytkowania, a także samochód, cenne przedmioty oraz inne mienie ruchome.

Formalności związane z przekazaniem darowizny

Aby uniknąć problemów związanych z kontrolą urzędu skarbowego, należy sporządzić umowę darowizny, w której opisujemy przekazany majątek oraz jego wartość. Niezbędne są również informacje o terminie przekazania oraz potwierdzenie przyjęcia darowizny. Dokument należy dostarczyć do urzędu skarbowego. Gdy przekazywane jest mienie o bardzo dużej wartości, konieczne będzie załatwienie formalności związanych z należnym podatkiem.

Darowizna a kwestie podatkowe

Od darowizny o znacznej wartości należy zapłacić podatek. Jego wysokość zależy od stopnia pokrewieństwa oraz od dokładnej wartości. Widełki w I, II oraz III grupie podatkowej wahają się w przedziale od 3 do 20%. Z podatku możemy być zwolnieni gdy należymy do 0 lub I grupy spadkowej, a wartość przekazanego mienia nie przekracza 9637 PLN. W innym wypadku należy powiadomić Urząd Skarbowy oraz przedłożyć potwierdzenie otrzymania darowizny o określonej wartości. W ten sposób załatwiamy wszelkie formalności, które są niezbędne przy wartościowych darowiznach.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: