Kwota wolna od zajęcia, czyli ile może zabrać komornik z pensji w 2019 roku?

kwota wolna od zajęć komorniczych

Kwota wolna od zajęcia, czyli ile może zabrać komornik z pensji w 2019 roku?

Egzekucja z wynagrodzenia to chyba najpopularniejszy sposób prowadzenia postępowania komorniczego. Jaka jest kwota wolna od zajęć komorniczych w 2019 roku? Kwoty zajęcia komorniczego są różne, dlatego, jeśli chcesz dokładnie się tego dowiedzieć, zapraszamy do krótkiej lektury.

Kwota wolna od zajęcia – co to takiego?

Zanim przejdziemy do liczb, może warto wspomnieć, czy jest taka kwota wolna od zajęć komorniczych? W końcu z komornikiem nie mamy do czynienia na co dzień i nie musimy wcale wiedzieć, o czym mowa. A więc żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, podpowiadamy, że kwota wolna od zajęcia, to kwota z wynagrodzenia, która nie podlega ściągnięciu przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym. Ile w taki razie komornik może zabrać z pensji? Maksymalna kwota, którą komornik może zając wskutek postępowania egzekucyjnego nie jest stała, lecz zależy od wysokości płacy minimalnej.

Ile komornik może zabrać z pensji w 2019 roku?

W 2019 roku najniższa płaca minimalna wynosi 2250 zł brutto (netto to około 1633 zł). I dokładnie tyle samo, czyli 2250 zł brutto komornik musi pozostawić na koncie dłużnika i to jest kwota wolna od zajęć komorniczych. Dlaczego? Komornika obowiązuje go zasada konieczności pozostawienia co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Wyjątek od reguły stanowią jednak dłużnicy, którzy zalegają ze spłatą alimentów. Dla wszystkich pensji, które przewyższają minimalne zarobki, obowiązuje maksymalny limit zajęcie i tak komornik może zarządzać 60% wynagrodzenia w przypadku długów spowodowanych alimentami oraz 50% wynagrodzenia w przypadku długów innego typu. Jednocześnie w przypadku tych innych długów niż alimentacyjne, komornik musi pozostawić dłużnikowi kwotę równą minimalnej pensji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że taki podział zajęcia komorniczego wygląda w sytuacji, gdy dłużnik zatrudniony jest na umowę o pracę, więc nie powinniśmy się zdziwić, jeśli komornik, egzekwując dług zajmie większą część wynagrodzenia.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: