W jakiej sytuacji okres studiów jest wliczany do emerytury?

okres studiów

W jakiej sytuacji okres studiów jest wliczany do emerytury?

Okres studiów od zawsze stanowił dla ZUS-u problem w uwzględnieniu tego czasu przy naliczaniu składki emerytalnej. Przed 1999 rokiem okres spędzony na nauce na uczelni wyższej był pod pewnymi warunkami uwzględniany przy ustalaniu emerytury. Po wprowadzonej reformie, okres nieskładkowy jakim są studia nie może zostać uznany przy ustalaniu świadczenia. Istnieją jednak pewne wyjątki, o których powinniśmy pamiętać.

Czy studia powinny być uwzględniane przy naliczaniu emerytury?

Wiele osób postulowało aby uwzględnić studia przy naliczaniu emerytury, jeżeli w dalszej karierze zawodowej osoba zajmowała stanowiska, na których dane wykształcenie rzeczywiście było potrzebne. Stanowisko ZUS-u jest jednak niezmienne. Zdobycie wykształcenia z góry oznacza możliwość większych zarobków i szerszych perspektyw, dlatego nie ma potrzeby uwzględniania okresu nauki na uczelni wyższej przy ustalaniu emerytur. Czy jest to uczciwe podejście? To już zależy od indywidualnego punktu widzenia na daną sprawę.

Nierozliczony staż i praktyka zawodowa

Wiele osób skarży się, że ich długoletni okres stażu i praktyki, na których trzeba było wykonywać dokładnie takie same obowiązki jak na etacie, nie są zaliczane na poczet emerytury. Kwestią problematyczną jest to, że taka forma pracy często pozostaje okresem nieskładkowym. Jeżeli staż lub praktyka przebiega zgodnie z umową między zakładem pracy a uczelnią wyższą, ZUS nie zaliczy nam tego okresu do emerytury. Do tego potrzebna jest bowiem umowa o pracę uwzględniająca składki.

W jakich sytuacjach studia zostaną zaliczone do emerytury?

Staż lub praktyka nie muszą być efektem umowy pomiędzy uczelnią wyższą, a zakładem pracy. Osoba ucząca się ma bowiem prawo wyboru innego miejsca pracy. Wtedy może zostać zatrudniona na klasyczną umowę o pracę. W tym wariancie, pracodawca odprowadza składki ubezpieczeniowe i ZUS, dzięki czemu płatny staż lub praktyka mogą zostać uwzględnione przy naliczaniu emerytury. Należy jednak zaznaczyć, że z formalnego punktu widzenia mamy tu do czynienia z normalnym zatrudnieniem, który jedynie przy okazji jest zaliczany jako staż lub praktyka na studiach.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: