Podwyżka emerytur i rent w 2019 roku

podwyżka emerytur 2019

Podwyżka emerytur i rent w 2019 roku

Wciąż nie znany jest dokładny kształt zmian w podwyżkach rent i emerytur w 2019 roku. Rząd wycofał się już z projektu programu 500+ dla seniora. Wiele wskazywało na to, że w przyszłym roku doczekamy się waloryzacji rent i emerytur na bazie wskaźnika procentowego. To oznaczałoby dodatek dla wszystkich rencistów i emerytów. Najnowszy projekt uwzględnia jednak większe podwyżki kwotowe, jednak tylko dla określonej grupy świadczeniobiorców.

Podwyżka minimalnej kwoty emerytury i renty

Aktualnie, minimalna emerytura i renta w Polsce wynosi 1029 PLN. Pierwszy projekt zakładał podwyżkę o ponad 3% do poziomu 1063 PLN. Podwyżka emerytur 2019 będzie jednak znacznie wyższa, ponieważ rząd planuje poprawić wysokość świadczeń o 70 PLN. To oznacza wydatek nawet ośmiu miliardów złotych ze skarbu państwa. Tyle tylko, że zawężona została także grupa osób, które mogą liczyć na emeryturę. Decydować będzie aktualna wysokość świadczenia i staż pracy.

Kto może liczyć na podwyżkę emerytury i renty?

Obecny kształt projektu jednorazowej podwyżki emerytury i renty w roku 2019 uwzględnia osoby otrzymujące przynajmniej kwotę minimalnego świadczenia, czyli 1029 PLN. Górną granicą objętą podwyżką będzie próg 2200 PLN. Osoby otrzymujące rentę lub emeryturę w tym przedziale mogą liczyć na dodatkowe 70 PLN miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że warunkiem otrzymania podwyżki jest także staż pracy: 20-letni w przypadku kobiet, oraz 25-letni w przypadku mężczyzn.

Brak podwyżek dla najuboższych seniorów

Podwyżka emerytur w 2019 roku nie rozwiązuje jednak problemu ciężkiej sytuacji materialnej najuboższych seniorów. Jeśli aktualny kształt projektu ostatecznie wejdzie w życie, nawet 313 tysięcy najbiedniejszych rencistów i emerytów nie otrzyma żadnej podwyżki. Mówimy tu bowiem o osobach, których wysokość emerytury jest niższa niż minimalny próg 1029 PLN. Wiele osób nie posiada także odpowiednio długiego stażu pracy. Niewykluczone, że rząd podejmie działania mające na celu pomoc finansową także w przypadku tej grupy osób.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: