Na czym polega kredyt dla zadłużonych z windykacją oraz jakie prawa przysługują dłużnikowi?

pożyczki dla zadłużonych z komornikiem

Na czym polega kredyt dla zadłużonych z windykacją oraz jakie prawa przysługują dłużnikowi?

Odzyskiwanie długów przez firmę pożyczkową lub bank nie zawsze polega na procesach sądowych i egzekucjach komorniczych. Wcześniej podjęte zostaną próby wypracowania porozumienia, które pozwala zakończyć sprawę polubownie w sposób satysfakcjonujący obie strony. Właśnie w tym celu stosuje się windykację. Posiadając długi zdecydowanie warto wiedzieć na czym polega postępowanie windykacyjne oraz jakie prawa przysługują dłużnikom.

Na czym polega windykacja polubowna?

Postępowania sądowe wiążą się z kosztami, które ponoszą także banki oraz firmy pożyczkowe. To w naturalny sposób zmniejsza dochód, który zostałby uzyskany w normalnej formie spłaty zobowiązania. Aby tego uniknąć, firmy pożyczkowe oraz banki często decydują się na polubowne postępowanie windykacyjne. To forma mediacji, której celem jest nawiązanie dialogu z dłużnikiem oraz uzyskanie ugody w aspekcie dalszej spłaty zobowiązania. Co szczególnie istotne, udział osoby zadłużonej w postępowaniu windykacyjnym jest całkowicie dobrowolny!

Kredyt dla zadłużonych z windykacją-Jakie są nasze prawa?

Tylko od osoby zadłużonej zależy, czy zdecyduje się ona szukać polubownego porozumienia z bankiem lub firmą pożyczkową. Dłużnik ma prawo odmawiać spotkania z windykatorem, nie wpuścić go do mieszkania, a także nie ujawniać wysokości swojego majątku. Windykator absolutnie nie może wywierać nacisku w formie uporczywych prób kontaktu, zastraszania lub nękania. Nie może także prowadzić rozmów z osobami znajomymi dłużnikowi. Brak chęci udziału dłużnika w procesie windykacji automatycznie oznacza fiasko wszelkich dalszych negocjacji.

Nieudana windykacja może oznaczać wizytę komornika

Jeżeli windykacja nie przyniesie zamierzonego efektu w postaci ugody, firmy pożyczkowa lub bank mogą skierować wniosek do sądu o rozpoczęcie egzekucji komorniczej. Przed podjęciem decyzji, sąd często podejmie jeszcze jedną próbę skłonienia stron do dialogu, już na sali sądowej. Jeżeli i to nie przyniesie rezultatu, zapadnie decyzja o postępowaniu komorniczym. Dopiero w tym momencie mienie dłużnika staje się zagrożone i może zostać w każdym momencie zajęte przez komornika.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: