Lista ostrzeżeń KNF – co to jest?

wpływ KNF na parabanki

Lista ostrzeżeń KNF – co to jest?


Niektóre podmioty finansowe celowo działają na niekorzyść swoich klientów nakłaniając do inwestowania środków i nie informując o bardzo wysokim ryzyku inwestycyjnym. Zagrożeniem są również wciąż spotykane formy piramid finansowych. Komisja Nadzoru Finansowego ma obowiązek chronić obywateli przed podobnymi, nieuczciwymi praktykami. W tym celu stworzona została lista ostrzeżeń KNF.

W jaki sposób działa lista ostrzeżeń KNF?

Na początku Komisja Nadzoru Finansowego otrzymuje zawiadomienie o podmiotach, wobec który istnieje podejrzenie nieuczciwych praktyk. Jeśli są uzasadnione, KNF rozpoczyna postępowania przeciwko takiemu podmiotowi i umieszcza go na liście ostrzeżeń, która jest ogólnodostępna dla wszystkich obywateli. Z czasem, KNF informuje również o dalszym przebiegu postępowania, a w razie gdy podejrzenia okażą się niesłuszne, usuwa podmiot z listy.

Jakie firmy mogą trafić na listę ostrzeżeń?

Na listę ostrzeżeń KNF mogą trafić wszystkie podmioty, wobec których istnieje podejrzenie, że mogą stanowić zagrożenie dla obywateli. Spotkamy tu zatem najczęściej instytucje oraz parabanki, które przyjmują wkład finansowy klientów w celu obciążenia go ryzykiem inwestycyjnym, jednak nie posiadają na to zgody KNF. Na listę można trafić również za świadczenie usług maklerskich bez odpowiedniej licencji. Głośnym przykładem instytucji, która znalazła się na liście ostrzeżeń KNF jest Amber Gold. Niestety to nie pomogło uchronić wielu klientów przed poważnymi konsekwencjami.

Dlaczego warto na biężaco odwiedzać stronę KNF?

Pełna lista ostrzeżeń jest przez cały czas aktualizowana i dostępna w Internecie. Jeśli w Internecie natrafiliśmy na ciekawą ofertę lokaty oszczędnościowej bądź funduszu, ale nigdy wcześniej nie słyszeliśmy o instytucji, która reklamuje ofertę, warto wejść na stronę KNF i sprawdzić, czy podmiot nie znajduje się na liście potencjalnych zagrożeń. W ten sposób, wielu ludzi mogłoby zabezpieczyć swoje pieniądze i nie dać się wciągnąć w pułapkę zastawioną w 2009 roku przez Amber Gold.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: