Kredyt konsolidacyjny – co to?

pożyczki dla zadłużonych z komornikiem

W sytuacji gdy nie jesteśmy w stanie uporać się z kilkoma otwartymi zobowiązaniami finansowymi, opcją ratunkową jest kredyt konsolidacyjny. To produkt finansowy, który łączy kilka kredytów w jedną całość. Nowe warunki spłaty są ustalane w taki sposób, aby nowa miesięczna rata była niższa, niż dotychczas ponoszone koszty. Kredyt konsolidacyjny pozwala odzyskać płynność finansową, ale generuje również dodatkowe opłaty. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

W jaki sposób działa kredyt konsolidacyjny?

Kredytobiorca posiada kilka otwartych zobowiązań i nie radzi sobie z terminowym spłacaniem wszystkich rat. Wszystkie rodzaje kredytów bankowych mogą zostać połączone w jeden, większy kredyt. Jest to możliwe nawet wówczas, gdy posiadamy zobowiązania w kilku różnych bankach. Klient może skorzystać z oferty, w której wszystkie otwarte zobowiązania są spłacane przez wybrany bank. Od tego momentu posiadamy jeden większy kredyt.

Bank analizuje naszą sytuację finansową i proponuje nam nowy model spłaty. Termin zobowiązania zostaje wydłużony, co pozwala obniżyć miesięczną ratę. W ten sposób, kredytobiorca może złapać oddech i odzyskać płynność finansową. Należy się jednak liczyć z tym, że przy dłuższym terminie spłaty, koszty zobowiązania finalnie są znacznie wyższe.

Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalnym wyjściem z długów?

Niestety, warunki kredytu konsolidacyjnego są skonstruowane w taki sposób, że jedynym beneficjentem staje się bank. Na początku ponosi od duże koszty związane ze spłatą zobowiązań klienta, ale w perspektywie długoterminowej może liczyć nawet na kilkunastoprocentowy zysk.

Kredyt konsolidacyjny oznacza dla klientów większą kwotę do spłaty. W związku z tym, warto poszukać najpierw innych rozwiązań, takich jak: wakacje kredytowe, karencja w spłacie, pożyczka u bliskich w celu spłacenia najpilniejszych długów. Na kredyt konsolidacyjny warto decydować się tylko wtedy, gdy nie ma możliwości znacznego poprawienia swojej sytuacji finansowej w perspektywie kilku miesięcy.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: