Na czym polega zabezpieczenie wekslowe pożyczek?

weksel money

Na czym polega zabezpieczenie wekslowe pożyczek?

Firmy pożyczkowe w przypadku większych kwot starają się uzyskać zabezpieczenie należności. Daje to gwarancja zdolności do odzyskania pożyczonych środków, gdy pożyczkobiorca będzie unikał spłat w terminie lub zwyczajnie straci płynność finansową. Zabezpieczeniem może być hipoteka, poręczenie, zastaw lub dodatkowe ubezpieczenie. Kolejną formą jest zabezpieczenie wekslowe pożyczek. W jaki sposób działa pożyczka uzyskana pod weksel?

Kiedy możemy zdecydować się na zabezpieczenie wekslowe?

Weksel może stanowić zabezpieczenie pożyczki wekslem wyłącznie wtedy, gdy umowa zostaje zawarta pomiędzy osobami prywatnymi. Są to tzw. pożyczki społecznościowe. W anonsach internetowych często możemy spotkać się z ofertą pożyczki od osoby prywatnej. Właśnie w takiej sytuacji, zabezpieczeniem może być weksel. Zacznijmy jednak od podstaw. Czym jest weksel?

Weksel to papier wartościowy uregulowany przez prawo wekslowe. Posiada on zapis o bezwarunkowym wypłaceniu określonej sumy pieniężnej remitentowi. Innymi słowy, weksel umożliwia osobie udzielającej pożyczkę wszczęcie postępowania w sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie spłaca zobowiązań, a także może zostać wykorzystany do spłacenia pozostałości kwoty. Co więcej, umowa wekslowa może zawierać zapis, że inwestor w każdej chwili może wykorzystać papier wartościowy do uzyskania określonej sumy pieniężnej.

W jaki sposób zawierana jest pożyczka pod weksel?

Zabezpieczenie wekslowe często jest ostatnią deską ratunku dla osób zadłużonych z negatywną historią kredytową. Osoba prywatna udzielająca pożyczki pod weksel nie sprawdza bowiem wpisów w BIK i w bazach dłużników, a także nie weryfikuje dochodów. Weksel posiada określoną kwotę, która stanowi najlepsze zabezpieczenie pożyczonych środków. Innymi słowy, pożyczka może zostać udzielana na dowolną sumę pieniędzy. Wyznacznikiem progu maksymalnego będzie wartość weksla. Często, wartość papieru wzrasta wraz z poręczeniem przez osobę trzecią.

Co szczególnie istotne, pożyczkobiorca w momencie podpisania umowy nabiera prawa do spożytkowania wartości pieniężnej weksla. Może on zatem zostać sprzedany lub wykorzystany jako środek płatniczy. Jak się przed tym uchronić? Samo zweryfikowanie wiarygodności inwestora nie wystarczy. Należy spisać szczegółową umowę cywilnoprawną, w której zostaną określone warunki, w których weksel money może zostać spożytkowany przez pożyczkodawcę. Warunkiem powinny być oczywiście problemy ze spłatą zobowiązań przez pożyczkobiorcę.

Jak uchronić się przed oszustami?

Niestety, zabezpieczenie wekslowe pożyczek często jest bardzo ryzykowne. Pamiętajmy, że weksel spisany na naszą niekorzyść daje inwestorowi prawo do wyegzekwowania takiej kwoty, jaka widnieje na papierze wartościowym nawet w sytuacji, gdy rzetelnie spłacamy pożyczkę. Należy zatem w pierwszej kolejności dołożyć wszelkich starań aby zweryfikować wiarygodność inwestora, a następnie spisać korzystną umowę wekslową, która uchroni nas przed utratą środków w sytuacji, gdy w terminie spłacamy kolejne raty pożyczki pod weksel. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć porady prawnej by sprawdzić, czy umowa wekslowa nie kryje w sobie niebezpiecznych dla nas zapisów.    

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: