Czym są pożyczki pozabankowe?

pożyczki pozabankowe dla wszystkich online

Czym są pożyczki pozabankowe?

Pożyczki pozabankowe stosunkowo często porównywane są do kredytów i stanowią odrębną kategorię produktów finansowych. Różnią się podmiotem udzielającym kredyt bądź pożyczkę. Kredyty udzielane są przez banki, natomiast pożyczki pozabankowe przez instytucje finansowe, niebędące bankami lub też osoby prywatne. Pożyczki pozabankowe udzielają firmy, które specjalizują się w świadczeniu tego typu usług – na rynku jest ich coraz więcej, Klienci mogą spokojnie wybierać.

Czym kierować się przy wyborze pożyczki pozabankowej?

Przy wyborze pożyczki pozabankowej powinniśmy kierować się podobnymi kryteriami jak przy wybieraniu kredytu w banku. Uwagę powinny zwrócić koszty zobowiązania. Zwrócić musimy uwagę nie tylko na koszty oprocentowania, ale też pozostałe koszty. Firmy pożyczkowe dodają dodatkowe opłaty – związane na przykład z przedłużeniem terminu spłaty. Warto również zwrócić uwagę, na jakość obsługi – powinniśmy wybierać firmy, które gwarantują wysoką jakość obsługi.

Pożyczki pozabankowe – zarzuty a rzeczywistość

Zdarza się, że pożyczki pozabankowe są przedmiotem krytyki. Wiele osób zarzuca firmom pożyczkowym, że sporo zarabiają na Klientach, którzy terminowo nie wywiązują się z umów. Zobaczmy jednak, jak w takiej sytuacji postępują banki. Jeśli Klient nie radzi sobie z płaceniem raty kredytu, bo z powodu nagłej, nieprzewidzianej sytuacji stają się zbyt wysokie, bank nie jest przychylnie nastawiony do umorzenia wierzytelności. Dłużnik prędzej czy później będzie musiał zobowiązanie spłacić. Rozsądni Klienci, w przypadku problemów ze spłatą długu dość szybko informują bank o trudnej sytuacji i wspólnie ustalany jest kompromis. Najczęściej polega on na wydłużeniu okresu kredytowania wraz z jednoczesnym obniżeniem rat. Klient jest zadowolony, bo miesięczne opłaty są niższe niż dotychczas. Jednak zauważmy, że korzyść odnosi również bank – pomoc Klientowi wiąże się z uzyskaniem większych odsetek, a więc bank się wzbogaca.

Firmy pożyczkowe już na wstępie informują, że przedłużenie okresu spłaty pożyczki pozabankowej związane jest z dodatkowymi kosztami. Czy rzeczywiście jest to nieuczciwe postawienie sprawy? Nie, zwłaszcza, że w przypadku banków Klient nie wie, jaki dodatkowy koszt poniesie, gdyż oprocentowanie kredytów ma zmienny charakter.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: