Urlop okolicznościowy – komu przysługuje?

urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy – komu przysługuje?

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy, który może usprawiedliwić nieobecność w pracy na skutek ważnego wydarzenia w życiu. Jest to urlop płatny, który nie zalicza się do dni wolnych przysługujących ustawowo na urlop wypoczynkowy. W jakich sytuacjach pracownik może wykorzystać urlop okolicznościowy oraz o jakich formalnościach należy pamiętać?

Kiedy przysługuje nam urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy to jeden lub dwa dni wolne w zależności od rodzaju sytuacji oraz stopnia pokrewieństwa, z osobą, której dotyczy ważne wydarzenie. Taka forma urlopu przysługuje nam w przypadku: śmierci osoby bliskiej, ślubu własnego lub dziecka, narodzin dziecka. Ponadto, każdego roku możemy wykorzystać 2 dni urlopu okolicznościowego wynikającego z konieczności opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 14. roku życia.

W jaki sposób otrzymać urlop okolicznościowy?

Jeśli chcemy wykorzystać urlop okolicznościowy, mamy obowiązek z wyprzedzeniem poinformować o tym pracodawcę. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje nagłe, takie jak śmierć osoby bliskiej, czy choroba dziecka potrzebującego naszej opieki. W sytuacjach nagłych pracownik powinien jak najszybciej poinformować swojego pracodawcę o okolicznościach wymagających dnia wolnego. W przypadku ślubu, śmierci osoby bliskiej lub narodzin dziecka, pracownik powinien przedłożyć także odpowiedni dokument, np. akt urodzenia lub akt zgonu. Formalności należy dopełnić jak tylko pojawi się taka możliwość. Dodatkowego dokumentu nie wymaga urlop na rzecz opieki nad dzieckiem.

Jak wykorzystać urlop okolicznościowy?

Wbrew nieprawdziwym przekonaniom, urlop okolicznościowy nie musi być wykorzystany w tym samym dniu, w którym wystąpiło wydarzenie przysługujące do wzięcia wolnego. Np. w przypadku ślubu, możemy wykorzystać dzień wolny na załatwianie wszelkich kwestii organizacyjnych związanych z przygotowaniem uroczystości. Natomiast w przypadku śmierci osoby bliskiej, urlop okolicznościowy może być wykorzystany w dniu pogrzebu.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: