Jak wyjść z długów i odzyskać płynność finansową?

odzyskanie płynności finansowej

Jak wyjść z długów i odzyskać płynność finansową?

Większość ekspertów w dziedzinie finansów jest ze sobą zgodnych. Znacznie łatwiej nie dopuścić do zadłużenia niż następnie spłacać nagromadzone długi. W tej tezie nie ma nic odkrywczego, a jednak w kontekście długów warto zawsze przestrzegać tej prostej zasady. Jednak co możemy zrobić gdy dopuścimy do zadłużenia i nie mamy gotówki na spłacanie zobowiązań? Istnieje kilka prostych sposobów, które podpowiedzą jak wyjść z długów na prostą.

Wierzyciel też człowiek

Dłużnik często tworzy w swojej głowie obraz wierzyciela jako oprawcy, który chce jego krzywdy. Pamiętajmy jednak, że długi nie są w niczyim interesie. Wierzyciel nie ma ochoty dochodzić swoich spraw w sądzie i ponosić kosztów związanych z postępowaniem windykacyjnym. Obie strony są zainteresowane dokładnie tym samym – efektywnym rozwiązaniem problemu zadłużenia. Nie obawiaj się zatem porozmawiać z wierzycielem. Szczera rozmowa być może pozwoli odnaleźć kompromis, który pomoże Ci łatwiej uregulować należności.

Szczegółowy bilans zysków i strat

Wyjście z zadłużenia należy zacząć od stworzenia konstruktywnego planu. Stwórz budżet domowy, w którym umieścisz wszystkie przychody miesięczne, a także konieczne opłaty. Oszacuj, gdzie możesz oszczędzić dodatkowe pieniądze. Następnie stwórz listę wszystkich zadłużeń zaczynając od góry od tych, które są najpilniejsze. W ten sposób masz ogląd na całokształt sytuacji. To pozwoli opracować najbardziej optymalny plan spłaty wszystkich zadłużeń.

Zdobądź dodatkowe pieniądze

Łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić? Niekoniecznie. Zmiany na rynku pracy sprawiają, że o dorywczą pracę na 1/4 etatu naprawdę nie trudno. W Internecie coraz popularniejszy jest również zawód freelancera, czyli człowieka, który żyje wyłącznie ze zleceń. Istnieje mnóstwo propozycji łatwych prac dorywczych, które pozwolą Ci zdobyć dodatkowe pieniądze. Pamiętaj, by na spłatę zadłużeń nie pobierać kolejnych pożyczek. To tylko nakręca i pogłębia spiralę zadłużenia.

Bardziej radykalnym sposobem zdobycia dodatkowych środków jest zmiana głównej pracy. To bardzo trudna i ryzykowna decyzja. Decydując się na ten krok jesteś jednak bardziej zmobilizowany, a co za tym idzie, masz większe szanse osiągnąć wymarzony rezultat. Historię niektórych ludzi pokazują, że długi mogą być początkiem drogi prowadzącej do bogactwa i odzyskania finansowej płynności. Należy jednak wyciągnąć wnioski z popełnionych błędów i niezłomnie zmierzać do ich naprawienia.

Przeniesienie zadłużenia do jednego banku

W przypadku kilku pożyczek i kredytów w różnych bankach możesz zdecydować się na przeniesienie zadłużeń do jednego banku. W ten sposób, bank może zaproponować Ci korzystny kredyt konsolidacyjny na spłacenie najpilniejszych zadłużeń, a także wydłużenie terminu spłaty pozostałych długów. W ten sposób spłacenie wszystkich zadłużeń zajmie nieco więcej czasu, ale będzie mniej dotkliwe dla Twojego portfela. W wielu sytuacjach takie rozwiązanie jest ostatnią deską ratunku na odzyskanie płynności finansowej.

Brak komentarzy

Niestety, formularz komentarzy jest w tej chwili zamknięty.

Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie w ciągu 15 minut?

Podaj swój numer telefonu: